Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać aktywa w produkcji rolnej

17 marca 2021 | Rachunkowość | Edyta Kalińska
źródło: Rzeczpospolita

Ujęcie aktywów w produkcji roślinnej i zwierzęcej jest nieco odmiennie regulowane w standardach krajowych i międzynarodowych. Podstawową różnicą jest wycena aktywów obrotowych oraz ich klasyfikacja.

Ustawa o rachunkowości nie reguluje odrębnie kwestii ujmowania aktywów w produkcji rolnej. Standardy międzynarodowe regulują te kwestie od 2001 r. – MSR nr 41 Rolnictwo. Z kolei standard krajowy został przyjęty 27 marca 2018 roku i jest nim KSR nr 12 Działalność rolnicza.

Rolnictwo to jeden z działów gospodarki w Polsce, który obecnie tworzy około 3 proc. Produktu Krajowego Brutto. Choć udział te nie wydaje się wielki jesteśmy jednym z największych eksporterów produktów spożywczych w Europie i wiodącym producentem takich produktów jak drób, jajka kurze, jabłka czy pieczarki. Mimo tego jeszcze do niedawna nie istniały szczegółowe krajowe standardy rachunkowości regulujące działalność rolniczą. Standard taki istnieje od 2001 roku w międzynarodowych regulacjach (Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 41 Rolnictwo; dalej: MSR 41).

Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nie reguluje odrębnie kwestii ujmowania aktywów w produkcji rolnej. Odniesienia do produkcji rolnej znalazły się wprawdzie w art. 3 ust. 1 pkt 15 uor, wskazującym, że do środków trwałych zaliczany jest również inwentarz żywy oraz w art. 34 ust. 1 uor dotyczącym wyceny produkcji w toku, jednak brak jest w ustawy o rachunkowości szczegółowych uregulowań dotyczących działalności rolniczej.

Ze względu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11914

Wydanie: 11914

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament